درباره نشریه

طب انتظامی بازوی توانمند نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در راستای تحقق آرمان بلند خود مبنی بر حفظ سلامتی و توانمندی پاسداران امنیت جامعه است. طب انتظامی حیطه‌ای از علوم سلامت است که به آن دسته از موارد مرتبط با سلامت و بهداشت می‌پردازد که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در ارتباط با امنیت و سلامت عامه مردم بوده و پرداختن به آنها نه‌تنها به لحاظ بهداشتی، بلکه از نظر امنیتی نیز قابل توجه هستند. به همین علت، دست‌اندرکاران طب انتظامی، علاوه بر دانش پزشکی باید توانمندی‌های لازم در امور انتظامی نیز داشته باشند. طب انتظامی به دلیل ساختار، ماموریت و ماهیت، حیطه‌ای کاملاً تخصصی است و جنس خاص ماموریت‌ها و شرح وظایف آنها، باعث می‌شود که در بسیاری موارد نیازمند همکاری نیروهای متخصص در رشته‌های مختلف باشد. ساختار طب انتظامی ایجاب می‌کند که همواره همگام با آخرین تحولات فناوری و دانش گام بردارد و هم به پژوهش‌های بنیادی و هم کاربردی نیاز دارد.

حوزه‌های عملکردی طب انتظامی، فقط مسایل مرتبط با پزشکی یا بهداشت نیست. پژوهش‌های قابل انجام و دارای کاربرد موثر در حوزه طب انتظامی، در واقع کاربرد علوم پزشکی، روان‌شناسی، زیست‌شناسی، ژنتیک و علوم آزمایشگاهی، در مسایل انتظامی هستند. از سوی دیگر بسیاری از حیطه‌های کارکردی انتظامی، مختض به خود این رشته تخصصی هستند (برای مثال، طب هوایی در نیروهای هواناجا به دلیل حضور نیروهای انتظامی در شرایط خاص پروازی). از آنجایی‌که اصلی‌ترین موضوع برای بقای انسان‌ها حفظ سلامتی است، توجه به طب، همواره دغدغه انسان بوده است. طب انتظامی که ماهیت تخصصی‌تر از طب نظامی دارد، به علت وجود ماموریت‌های ویژه پلیس مورد توجه مجامع علمی قرار گرفته است و چون پلیس در مواقع حساس همچون گروگان‌گیری، انفجار بمب، مقابله با اشرار مسلح، عملیات تروریستی هسته‌ای/زیستی/ شیمیایی، اغتشاشات شهری، حوادث با مصدومان زیاد (MCI)، حوادث ترافیکی، امداد و نجات و انتقال (زمینی، هوایی، دریایی) و مراقبت و درمان متهمان، حضور فعال دارد، لازم است که توانمندی‌های علمی-پزشکی مرتبط با موضوعات فوق در دستور کار مراکز تحقیقاتی پلیس قرار گیرد.

با توجه به نیازهای فوق، مرکز تحقیقات کاربردی معاونت بهداد نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از سال 1391 اقدام به راه‌اندازی فصل‌نامه تخصصی طب انتظامی نمود که از بدو تاسیس و با توجه به رویکرد پژوهشی در زمره نشریات علمی- پژوهشی حوزه علوم پزشکی کشور قرار گرفت.